| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kenstar 100 L Desert Air Cooler (Farrata 100, Grey) | ₹ 9,999 |
Kenstar 100 L Desert Air Cooler (Farrata 100) price in India starts from ₹ 9,999. The lowest price of Kenstar 100 L Desert Air Cooler (Farrata 100) is ₹ 9,999 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 100 L Desert Air Cooler (Farrata 100) |
| Price in India | ₹9,999 |
| Model Name | Farrata 100 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | HoneyComb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 100 L |
| Cooling and Heating | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Electric |
| Air Delivery | 4200 cfm |
| Air Throw Distance | 40 ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 470 sq.ft |
| Body Material | PP |
| Blower/Fan Material | Fan |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 230V |
| Width x Height x Depth | 63.5 cm x 124.3 cm x 44.5 cm |
| Weight | 13.3 kg |
| Blower/Fan Diameter | 35.5 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warranty |
| Covered in Warranty | Motor & product |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Kenstar 100 L Desert Air Cooler (Farrata 100)
₹9,999
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes