Kenstar 105 L Desert Air Cooler (TallDe 105) price in India starts from ₹ 13,333. The lowest price of Kenstar 105 L Desert Air Cooler (TallDe 105) is ₹ 13,333 at Flipkart on 29th April 2026.
| Brand | Kenstar |
| Model | 105 L Desert Air Cooler (TallDe 105) |
| Price in India | ₹13,333 |
| Model Name | TallDe HC 105 |
| Colour | Black & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 105 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan |
| Air Delivery | 4200 cfm |
| Air Throw Distance | 50 ft |
| Air Deflection | 3 Way |
| Cooling Coverage Area | 500 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Ionizer |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Powerful Cooling matched with modern aesthetics |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 142.8 cm x 44.5 cm |
| Weight | 17.7 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.6 cm |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Defects due to External Causes, Accidental, Physical Damage, Cut, Burnt, Misuse and Missing Warranty Stickers or Labels |
| Warranty Service Type | Service Engineer shall visit at customer home |