| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RDSC, Dazzel Steel) | ₹ 15,949 |
LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RDSC) price in India starts from ₹ 15,949. The lowest price of LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RDSC) is ₹ 15,949 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RDSC) |
| Price in India | ₹15,949 |
| Model Name | GL B181RDSC |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Dazzel Steel |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 114.70 x 53.80 x 0.00 |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 31 kg |
| Power Requirement | 135-290V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Moist Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on product and 10 Years Warranty on compressor from LG |
LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RDSC)
₹15,949
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM