| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RPGC, Purple Glow) | ₹ 14,490 |
LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RPGC) price in India starts from ₹ 14,490. The lowest price of LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RPGC) is ₹ 14,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RPGC) |
| Price in India | ₹14,490 |
| Model Name | GL B181RPGC |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Purple Glow |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 114.70 x 53.80 x 0.00 |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 32 kg |
| Air Flow Type | Direct Cool |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 135-290V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Moist 'N' Fresh Technology |
| Other Features | Work Without Stabilizer (135 - 290 V), Moist ?N? Fresh, Vegetable Tray with 9.6 L Capacity, 2 Toughened Glass Shelves, Egg Tray within Door Basket, Fastest Ice Making, Lock, Anti Rat Bite |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor From LG |
LG 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (GL B181RPGC)
₹14,490
Oppo F33, Oppo F31 Pro Launch Timeline, Price Range Revealed in New Leak
Capcom Adds Original Versions of Resident Evil 1, 2 and Resident Evil 3 Nemesis to Steam