| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B205KSHP, Scarlet Heart) | ₹ 14,600 |
LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B205KSHP) price in India starts from ₹ 14,600. The lowest price of LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B205KSHP) is ₹ 14,600 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B205KSHP) |
| Price in India | ₹14,600 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Scarlet Heart |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1142.00 x 537.00 x 0.00 |
| Depth | 634 mm |
| Weight | 35.00 kg |
| Model Name | GL B205KSHP |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer: 135 V - 290 V |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | Art PCM, Heart Finish |
| Handle type | Kurve |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator & 5 Years on Compressor |
LG 190 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (GL B205KSHP)
₹14,600