| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 272 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerators (GL-N312SPZY, Shiny Steel) | ₹ 29,950 |
LG 272 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerators (GL-N312SPZY) price in India starts from ₹ 29,950. The lowest price of LG 272 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerators (GL-N312SPZY) is ₹ 29,950 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 272 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerators (GL-N312SPZY) |
| Price in India | ₹29,950 |
| Model Name | GL-N312SPZY |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 272 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 168.00 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 63.7 cm |
| Weight | 54 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 255W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Gasket Type | Anti-bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | No |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from LG. |
LG 272 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerators (GL-N312SPZY)
₹29,950
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM