LG 284 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (GL S302RBCX) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of LG 284 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (GL S302RBCX) is ₹ 34,990 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 284 L Direct Cool Double Door 3 Star Refrigerator (GL S302RBCX) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Model Name | GL S302RBCX |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 284 L |
| Colours | Blue Charm |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 157.50 x 58.50 x 0.00 |
| Depth | 70.3 cm |
| Weight | 54 kg |
| Temperature Control | I Micom |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale Handle |
| Gasket Type | Anti-Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Multi Air Flow Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor From LG |