| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 284 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T302RES3, Ebony Sheen) | ₹ 31,190 |
LG 284 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T302RES3) price in India starts from ₹ 31,190. The lowest price of LG 284 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T302RES3) is ₹ 31,190 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 284 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T302RES3) |
| Price in India | ₹31,190 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Linear Compressor |
| Capacity | 284 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1575.00 x 585.00 x 0.00 |
| Depth | 703 mm |
| Weight | 54.00 kg |
| Model Name | GL T302RES3 |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | I Micom |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 202 W |
| Power Requirement | AC 100 - 310 V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PET Glass |
| Handle type | Royale |
| Gasket Type | Anti-Bacteria |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Moist Balance Crisper, Humidity Controller, Top LED, Egg Cum Ice Tray (6), Door Alarm, Door Cooling Plus |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor From LG |
LG 284 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (GL T302RES3)
₹31,190