| Brand | LG |
| Model | 284 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL T302RPDN) |
| Price in India | ₹31,977 |
| Model Name | GL T302RPDN |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Linear Compressor |
| Capacity | 284 L |
| Colours | Purple Dazzle |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1575.00 x 585.00 x 0.00 |
| Depth | 703.0 mm |
| Weight | 54.00 kg |
| Temperature Control | Knob I Micom |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works Without Stabilizer: 100 - 290 V LVS |
| Shelf Material | Trimless Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Royale |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Door Cooling Plus |
| Other Features | Ecofriendly Refrigerant |
| Warranty Summary | 1 Year on product and 10 years on compressor from LG |
LG 284 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL T302RPDN)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM