| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472HNSL, Noble Steel) | ₹ 59,790 |
LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472HNSL) price in India starts from ₹ 59,790. The lowest price of LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472HNSL) is ₹ 59,790 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472HNSL) |
| Price in India | ₹59,790 |
| Model Name | GL I472HNSL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Capacity | 420 L |
| Colours | Noble Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1725.00 x 680.00 x 0.00 |
| Depth | 725 mm |
| Weight | 74.00 kg |
| Temperature Control | I-micom |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Works without Stabilizer: 100 - 290 V LVS |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | High Gloss Finish |
| Handle type | Global Handle |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Auto Smart Connect Technology, Ice Beam Door Cooling Technology |
| Other Features | Smart Connect, Smart Diagnosis System, LED Lighting |
| Warranty Summary | 1 Year-Product & 9 Years-Smart Inverter Compressor |
LG 420 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (GL I472HNSL)
₹59,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM