| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FH2G6HDNL22, White) | ₹ 40,990 |
LG 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FH2G6HDNL22) price in India starts from ₹ 40,990. The lowest price of LG 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FH2G6HDNL22) is ₹ 40,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FH2G6HDNL22) |
| Price in India | ₹40,990 |
| Model Name | FH2G6HDNL22 |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | White |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 44.5 cm |
| Weight | 75 Kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1000 rpm |
| Hot Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty is not applicable if the. Warranty card is not properly signed by the comopany's authorised serviced engineer / dealer. Appliance is not used as per the instructions in "Operating Manual". Defects arise/caused by accidents, alteration, misuse, neglect, substitution of original components with spurious/non-genuine components, attacked by household pest/ rodents, flood, earthquake, lightning and /or any other act of God/natural calamities. Damages occur by improper electrical circuits Appliance is taken outside India. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FH2G6HDNL22)
₹40,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM