| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067NEDLH, Silver) | ₹ 24,690 |
LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067NEDLH) price in India starts from ₹ 24,690. The lowest price of LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067NEDLH) is ₹ 24,690 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067NEDLH) |
| Price in India | ₹24,690 |
| Model Name | T8067NEDLH |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Middle Free Silver, Deep Brown |
| Dimensions (mm) | 910.00 x 540.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 33.00 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Smart Inverter Technology, Turbo Drum, Jet Spray Plus |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | - 3-step Wash |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Punch + 3 Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 700 rpm |
| Dryer Type | Air Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Special Programs: Extra Rinse, Tub Clean, Aqua Reserve, Eco Wash, Favorite, Programs: Gentle Wool/Saree, Strong Jeans, Auto Pre Wash |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | Water Inlet: Cold, Turbo Soak, Side Waterfall, Multi Water Flow, Auto Restart, Beeper, Delay Start: 3 - 48 hrs, Turbo Soak |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive and 10 Years on Motor from LG |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Broken, Damaged Plastic, Internal Wiring Damage by Pest will not be covered under Warranty. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
LG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (T8067NEDLH)
₹24,690
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM