MSI Stealth GS63-062 is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM. The MSI Stealth GS63-062 packs 1TB of HDD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 5 USB ports (1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0), Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 2nd April 2026, MSI Stealth GS63-062 price in India starts at Rs. 447,159.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| MSI Stealth GS63-062 Laptop (16GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i7, Aluminum Black, 15.6 inch) | ₹ 447,159 |
MSI Stealth GS63-062 price in India starts from ₹ 447,159. The lowest price of MSI Stealth GS63-062 is ₹ 447,159 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | MSI |
| Model | Stealth GS63-062 |
| Price in India | ₹447,159 |
| Model Number | GS63-062 |
| Series | Stealth |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 249.00 x 17.70 |
| Weight (kg) | 1.8 |
| Colours | Aluminum Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen |
| Base Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 16GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | Killer GB LAN |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
MSI Stealth GS63-062
₹447,159
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM