Oppo A58 5G mobile was launched on 8th October 2022. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.56-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1612 pixels (HD+) at a pixel density of 269 pixels per inch (ppi). Oppo A58 5G is powered by a 2.2GHz octa-core MediaTek Dimensity 700 processor. It comes with 8GB of RAM. The Oppo A58 5G runs Android 12 and is powered by a 5000mAh battery. The Oppo A58 5G supports Super VOOC fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Oppo A58 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.0 aperture.
The Oppo A58 5G runs ColorOS 12.1 is based on Android 12 and packs 256GB of inbuilt storage. The Oppo A58 5G is a dual-SIM mobile. The Oppo A58 5G measures 163.80 x 75.04 x 7.99mm (height x width x thickness) and weighs 188.00 grams. It was launched in Breeze Purple, Star Black, and Tranquil Sea Blue colours.
Connectivity options on the Oppo A58 5G include Wi-Fi 802.11 a/b/g, GPS, Bluetooth v5.30, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Oppo |
| Model | A58 5G |
| Release date | 8th October 2022 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 163.80 x 75.04 x 7.99 |
| Weight (g) | 188.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | Super VOOC |
| Colours | Breeze Purple, Star Black, Tranquil Sea Blue |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.56 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1612 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 269 |
| Processor | 2.2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 700 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | ColorOS 12.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Oppo A58 5G
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications