Orient 125 L Desert Air Cooler (Smartchill) price in India starts from ₹ 12,990. The lowest price of Orient 125 L Desert Air Cooler (Smartchill) is ₹ 12,990 at Amazon on 28th April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 125 L Desert Air Cooler (Smartchill) |
| Price in India | ₹12,990 |
| Model Name | Smartchill |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Capacity | 125 L |
| Air Delivery | 5000 cfm |
| Air Throw Distance | 60 ft |
| Cooling Coverage Area | 538 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 69 cm x 136 cm x 47 cm |
| Weight | 19 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |