| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Orient 40 L Personal Air Cooler (Aerocool, White) | ₹ 7,699 |
Orient 40 L Personal Air Cooler (Aerocool) price in India starts from ₹ 7,699. The lowest price of Orient 40 L Personal Air Cooler (Aerocool) is ₹ 7,699 at Amazon on 28th April 2026.
| Brand | Orient |
| Model | 40 L Personal Air Cooler (Aerocool) |
| Price in India | ₹7,699 |
| Model Name | Aerocool |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 40 L |
| Air Throw Distance | 26.3 ft |
| Cooling Coverage Area | 200 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 130 W |
| Width x Height x Depth | 46 cm x 88.5 cm x 36.4 cm |
| Weight | 7.8 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
Orient 40 L Personal Air Cooler (Aerocool)
₹7,699