| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 592 L Frost Free Side by Side Refrigerator (NR BS62GKX1, Black Glass) | ₹ 71,990 |
Panasonic 592 L Frost Free Side by Side Refrigerator (NR BS62GKX1) price in India starts from ₹ 71,990. The lowest price of Panasonic 592 L Frost Free Side by Side Refrigerator (NR BS62GKX1) is ₹ 71,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 592 L Frost Free Side by Side Refrigerator (NR BS62GKX1) |
| Price in India | ₹71,990 |
| Release date | 5th February 2021 |
| Model Name | NR BS62GKX1 |
| Door Type | Side by Side |
| Refrigerator Type | Side by Side Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 592 L |
| Colours | Black Glass |
| Number of Doors | 2 |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 176.00 x 91.40 x 0.00 |
| Depth | 71.3 cm |
| Weight | 104 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Other Power Features | Inbuilt Stabilizer |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Display Type | Touch Display |
| Handle type | Recess |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Multi-Air Cooling Technology, Ag+ Technology |
| Other Features | Fast Ice Function, Double Vegetable Box, Wireless Connectivity, Child Lock, Super Energy Saving and Super Silent |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Panasonic 592 L Frost Free Side by Side Refrigerator (NR BS62GKX1)
₹71,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM