| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic Lumix DMC-G85KGW-K Mirrorless Camera (16MP, Black) | ₹ 46,990 |
Panasonic Lumix DMC-G85KGW-K Mirrorless Camera price in India starts from ₹ 46,990. The lowest price of Panasonic Lumix DMC-G85KGW-K Mirrorless Camera is ₹ 46,990 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | Lumix DMC-G85KGW-K Mirrorless Camera |
| Price in India | ₹46,990 |
| Model Name | Lumix DMC-G85KGW-K |
| Model Number | DMC-G85KGW-K |
| Color | Black |
| SLR Variant | Body with 14 - 42 mm Lens |
| Effective Pixels | 16 MP |
| Tripod Socket | Yes |
| Dimensions(WxHxD) | 128x89x74mm |
| Weight | 505g |
| Sensor Type | MOS |
| Sensor Size | 17.3 x 13 mm |
| Lens Mount | MFT |
| Compatible Lens | MFT Mount |
| Manual Focus | Yes |
| Dust Reduction | Yes |
| View Finder | Yes |
| View Finder Type | Electronic |
| Viewfinder Eye Point | 20 mm |
| Other Viewfinder Features | LCD Live View Finder |
| Focus Mode | AFS (Single), AFF (Flexible), AFC (Continuous), MF |
| Auto Focus | Yes |
| Metering Modes | Multiple, Center Weighted, Spot |
| Exposure Mode | Manual, Automatic |
| Manual Exposure | Yes |
| Shutter Type | Electronically Control Focal Plane Shutter |
| Shutter Speed | 1/16000 sec |
| Self-timer | Yes |
| External Flash | Yes |
| Image Format | JPEG&RAW |
| Aspect Ratio | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Red Eye Reduction | Yes |
| Live View Shooting | Yes |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 3 inch |
| Touch Screen | Yes |
| Card Type | SD Card, SDHC, SDXC |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type | Lithium ion |
| Number of Batteries | 1 |
| Microphone | Stereo |
| Speaker | Monaural |
| Video Resolution | 3840x2160 |
| Video Quality | 1920x1080 |
Panasonic Lumix DMC-G85KGW-K Mirrorless Camera
₹46,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications