Samsung 192 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RR19R1822S8) price in India starts from ₹ 13,790. The lowest price of Samsung 192 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RR19R1822S8) is ₹ 13,790 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 192 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RR19R1822S8) |
| Price in India | ₹13,790 |
| Model Name | RR19R1822S8 |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Non Inverter Compressor |
| Capacity | 192 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 130.20 x 54.90 x 0.00 |
| Depth | 64.9 cm |
| Weight | 34.00 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Other Features | Freezer Location: Top Mount |
| Warranty Summary | 1 Year on Refrigerator and 10 Years on Compressor from Samsung |