| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2723DX, Luxe Brown) | ₹ 18,500 |
Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2723DX) price in India starts from ₹ 18,500. The lowest price of Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2723DX) is ₹ 18,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2723DX) |
| Price in India | ₹18,500 |
| Model Name | RR24C2723DX |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 223 L |
| Colours | Luxe Brown |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 141.00 x 53.60 x 0.00 |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 34.6 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | Knob |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Samsung 223 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RR24C2723DX)
₹18,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM