Samsung 225L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR23B2H2XDX/HL) price in India starts from ₹ 17,894. The lowest price of Samsung 225L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR23B2H2XDX/HL) is ₹ 17,894 at Croma on 5th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 225L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (RR23B2H2XDX/HL) |
| Price in India | ₹17,894 |
| Release date | 4th May 2022 |
| Model Name | RR23B2H2XDX/HL |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 225 L |
| Colours | Luxe Brown |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Dimensions (mm) | 144.50 x 57.80 x 0.00 |
| Depth | 71.6 cm |
| Weight | 42.9 kg |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | Knob |
| Handle type | New H-Bar |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Warranty Summary | Manufacturer warranty: 1 year on product, 10 years on compressor |