| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3452S8, Elegant Inox) | ₹ 23,190 |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3452S8) price in India starts from ₹ 23,190. The lowest price of Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3452S8) is ₹ 23,190 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3452S8) |
| Price in India | ₹23,190 |
| Release date | 26th December 2022 |
| Model Name | RT28C3452S8 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 236 L |
| Colours | Elegant Inox |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 63.7 cm |
| Weight | 46 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Cool Pack, Easy Slide Shelf, All-round Cooling |
| Warranty Summary | 1 Year comprehensive warranty on product, 20 Years on compressor, For all Refrigerators with Digital Inverter Compressors, sold on or after 1st Dec 2022 (All Refrigerator apart from Non-Digital Inverter Technology Direct Cool Models) the Warranty period on the Digital Inverter Compressor shall be revised from 10 years to 20 years. |
Samsung 236 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28C3452S8)
₹23,190
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM