| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 253 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3922S9/HL, Refined Inox) | ₹ 24,990 |
Samsung 253 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3922S9/HL) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Samsung 253 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3922S9/HL) is ₹ 24,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 253 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3922S9/HL) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Release date | 4th May 2022 |
| Model Name | RT28B3922S9/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Capacity | 253 L |
| Colours | Refined Inox |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Dimensions (mm) | 154.50 x 55.50 x 0.00 |
| Depth | 63.7 cm |
| Weight | 52 kg |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on product, 10 years on compressor |
Samsung 253 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT28B3922S9/HL)
₹24,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM