| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 253 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28M3983B3, Rose Mallow Black) | ₹ 23,490 |
Samsung 253 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28M3983B3) price in India starts from ₹ 23,490. The lowest price of Samsung 253 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28M3983B3) is ₹ 23,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 253 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28M3983B3) |
| Price in India | ₹23,490 |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter |
| Capacity | 253 L |
| Colours | Rose Mallow Black |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1545.00 x 555.00 x 0.00 |
| Depth | 688 mm |
| Weight | 49.00 kg |
| Model Name | RT28M3983B3 |
| Door Type | Double Door |
| Other Power Features | Stabilizer: 100 - 300 V |
| Shelf Material | Refrigerator: Tempered Glass, Freezer: Coolpack |
| Handle type | Metallic Bar |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Other Features | Capacity: 53 L Net for Freezer, 181 L Net for Refrigerator, Coolpad: 12 hrs |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor |
Samsung 253 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (RT28M3983B3)
₹23,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM