| Brand | Samsung |
| Model | 253 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (RT28K3924UZ) |
| Model Name | RT28K3924UZ |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 253 L |
| Colours | Blue |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1545.00 x 555.00 x 0.00 |
| Depth | 688.0 mm |
| Weight | 49.00 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Other Power Features | Stabilizer: 100 - 300 V |
| Shelf Material | Refrigerator: Tempered Glass, Freezer: Coolpack |
| Handle type | Metallic Bar |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Other Features | Capacity: 53 L (Net for Freezer), 181 L (Net for Refrigerator), Coolpad: 12 hrs |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 10 years on compressor from Samsung |
Samsung 253 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerator (RT28K3924UZ)
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra