| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34CB522C7HL, Beige) | ₹ 38,290 |
Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34CB522C7HL) price in India starts from ₹ 38,290. The lowest price of Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34CB522C7HL) is ₹ 38,290 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34CB522C7HL) |
| Price in India | ₹38,290 |
| Release date | 7th September 2023 |
| Model Name | RT34CB522C7HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 301 L |
| Colours | Beige |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Dimensions (mm) | 163.50 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.20 cm |
| Weight | 54.52 cm |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | External |
| Handle type | Recess |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Twin Cooling Plus Technology |
| Other Features | Stylish Design, Efficient Cooling |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product |
Samsung 301 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34CB522C7HL)
₹38,290