| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 394 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39B5518S9/HL, Refined Inox) | ₹ 39,590 |
Samsung 394 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39B5518S9/HL) price in India starts from ₹ 39,590. The lowest price of Samsung 394 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39B5518S9/HL) is ₹ 39,590 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 394 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39B5518S9/HL) |
| Price in India | ₹39,590 |
| Release date | 1st June 2022 |
| Model Name | RT39B5518S9/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 394 L |
| Colours | Refined Inox |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 171.50 x 67.50 x 0.00 |
| Depth | 66.8 cm |
| Weight | 63 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 212 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Display Type | External Display |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Compressor Warranty |
Samsung 394 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT39B5518S9/HL)
₹39,590
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM