| Brand | Samsung |
| Model | 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA75K4020HL/TL) |
| Model Name | WA75K4020HL/TL |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Blue |
| Shade | Tender Lily Blue |
| Dimensions (mm) | 100.20 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 31 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Outer Body Material | Diamond Drum Type, Tempered Glass Window |
| Technology Used | Wobble Technology |
| Wash Program Types | 7 |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Wobble Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 680 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Blanket, Delicates, Jeans |
| Power Requirement | 50 Hz, 220 V |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Other Features | Magic Filter, Advanced Fabric Care and Cleaning, Soft and Gentle on Clothes, Powerful Filtration and Easy Cleaning, Activ Wash+, Built In Sink With Water Jet, Dedicated Sink and Water Jet, Additional Cycle: Soak, Magic Dispenser, Easy Opening, Easy Viewing, Option List: Power Spin, Eco Tub Clean |