Redmi Note 15 SE 5G has been launched in India as the latest addition to the Xiaomi sub-brand’s Note 15 series. The handset is the special edition of the Redmi Note 15 5G, which was unveiled in India earlier this year. The new smartphone is scheduled to go on sale in the country on April 7 via Flipkart and the Xiaomi India online store. The Redmi Note 15 SE 5G is of...
Redmi Note 15 SE 5G mobile was launched on 2nd April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.77-inch touchscreen display offering a resolution of 1,080x2,392 pixels (FHD+). Redmi Note 15 SE 5G is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 processor. It comes with 6GB of RAM. The Redmi Note 15 SE 5G runs Android 15 and is powered by a 5800mAh non-removable battery. The Redmi Note 15 SE 5G supports 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi Note 15 SE 5G on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 20-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
The Redmi Note 15 SE 5G runs HyperOS 2 is based on Android 15 and packs 128GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 1024GB). The Redmi Note 15 SE 5G is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Redmi Note 15 SE 5G measures 164.00 x 75.42 x 7.35mm (height x width x thickness) and weighs 178.00 grams. It was launched in Carbon Black, Crimson Reserve, and and Frosted White colours. It features an IP65 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Redmi Note 15 SE 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.10, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor.
As of 2nd April 2026, Redmi Note 15 SE 5G price in India starts at Rs. 24,999.
| Brand | Redmi |
| Model | Note 15 SE 5G |
| Price in India | ₹24,999 |
| Release date | 2nd April 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 164.00 x 75.42 x 7.35 |
| Weight (g) | 178.00 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 5800 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Carbon Black, Crimson Reserve, and Frosted White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.77 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,080x2,392 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1024 |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 20-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | HyperOS 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Redmi Note 15 SE 5G