| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Usha 135 L Desert Air Cooler (Air King Plus 135AKPD1, Grey & White) | ₹ 20,799 |
Usha 135 L Desert Air Cooler (Air King Plus 135AKPD1) price in India starts from ₹ 20,799. The lowest price of Usha 135 L Desert Air Cooler (Air King Plus 135AKPD1) is ₹ 20,799 at Amazon on 30th May 2026.
| Brand | Usha |
| Model | 135 L Desert Air Cooler (Air King Plus 135AKPD1) |
| Price in India | ₹20,799 |
| Model Name | Air King Plus 135AKPD1 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 135 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Manual |
| Air Throw Distance | 82 ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 375 W |
| Width x Height x Depth | 65.5 cm X 149 cm X 87 cm |
| Weight | 32.80 kg |
Usha 135 L Desert Air Cooler (Air King Plus 135AKPD1)
₹20,799
Activision to Shut Down Call of Duty: Warzone on PS4, Xbox One After Modern Warfare 4 Launch