| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 115 L Desert Air Cooler (Windsor 115, White) | ₹ 17,813 |
Voltas 115 L Desert Air Cooler (Windsor 115) price in India starts from ₹ 17,813. The lowest price of Voltas 115 L Desert Air Cooler (Windsor 115) is ₹ 17,813 at Flipkart on 1st May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 115 L Desert Air Cooler (Windsor 115) |
| Price in India | ₹17,813 |
| Model Name | Windsor 115 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb + Wood Wool Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 15 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower |
| Air Throw Distance | 17 ft |
| Cooling Coverage Area | 3900 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Shockproof & Rustproof Body |
| Water Level Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 210 W |
| Other Power Features | 210 Watts, Works on Inverter, Low Electricity Consumption |
| Width x Height x Depth | 131 cm x 80.9 cm x 44.5 cm |
| Weight | 24.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 18.2 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufecturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufectring Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damages are not covered under warranty |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call 1800-599-4555 or the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Voltas 115 L Desert Air Cooler (Windsor 115)
₹17,813