| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DXIRX, Blue) | ₹ 12,990 |
Voltas Beko 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DXIRX) price in India starts from ₹ 12,990. The lowest price of Voltas Beko 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DXIRX) is ₹ 12,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DXIRX) |
| Price in India | ₹12,990 |
| Model Name | RDC215DXIRX |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 195 L |
| Colours | Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 123.00 x 54.50 x 0.00 |
| Depth | 59.4 cm |
| Weight | 35.8 kg |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 160-290V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Plastic |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product and 8 Years Comprehensive Warranty on Compressor |
Voltas Beko 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DXIRX)
₹12,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM