| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C54/XIEXXXXXG, Silver) | ₹ 13,990 |
Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C54/XIEXXXXXG) price in India starts from ₹ 13,990. The lowest price of Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C54/XIEXXXXXG) is ₹ 13,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C54/XIEXXXXXG) |
| Price in India | ₹13,990 |
| Release date | 10th January 2023 |
| Model Name | RDC220C54/XIEXXXXXG |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 200 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 123.00 x 64.60 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 34.3 kg |
| Power Consumption | 70 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 2 year comprehensive + additional 08 year on compressor |
Voltas Beko 200 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC220C54/XIEXXXXXG)
₹13,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM