| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas Beko 695 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (RBM743IF, Pet Inox) | ₹ 56,990 |
Voltas Beko 695 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (RBM743IF) price in India starts from ₹ 56,990. The lowest price of Voltas Beko 695 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (RBM743IF) is ₹ 56,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas Beko |
| Model | 695 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (RBM743IF) |
| Price in India | ₹56,990 |
| Model Name | RBM743IF |
| Door Type | Double Door Bottom Mount |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 695 L |
| Colours | Pet Inox |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 191.50 x 83.20 x 0.00 |
| Depth | 74.7 cm |
| Weight | 131.5 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 325 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recessed Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty on Product and 12 Years Warranty on Compressor |
Voltas Beko 695 L Frost Free Double Door Bottom Mount 2 Star Refrigerator (RBM743IF)
₹56,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM