| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WM Classic 6.5 Genx Rosewood Win 10YMW, Red) | ₹ 21,609 |
Whirlpool 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WM Classic 6.5 Genx Rosewood Win 10YMW) price in India starts from ₹ 21,609. The lowest price of Whirlpool 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WM Classic 6.5 Genx Rosewood Win 10YMW) is ₹ 21,609 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WM Classic 6.5 Genx Rosewood Win 10YMW) |
| Price in India | ₹21,609 |
| Model Name | WM Classic 6.5 Genx Rosewood Win 10YMW |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Red |
| Shade | Rosewoodwin |
| Dimensions (mm) | 87.00 x 56.00 x 0.00 |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 24 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year Product Warranty, 10 Years Motor Warranty |
| Covered in Warranty | 2 Year Product Warranty, 10 Years Motor Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Whirlpool 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WM Classic 6.5 Genx Rosewood Win 10YMW)
₹21,609
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM