| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (SUPERB ATOM 65S, Dark Grey & White) | ₹ 8,990 |
| Whirlpool 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (SUPERB ATOM 65S, Maroon & white) | ₹ 11,000 |
Whirlpool 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (SUPERB ATOM 65S) price in India starts from ₹ 8,990. The lowest price of Whirlpool 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (SUPERB ATOM 65S) is ₹ 8,990 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (SUPERB ATOM 65S) |
| Price in India | ₹8,990 |
| Model Name | SUPERB ATOM 65S |
| Type | Top Load |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Maroon & white |
| Shade | Dark Grey |
| Dimensions (mm) | 95.00 x 79.00 x 0.00 |
| Depth | 45 |
| Weight | 30.00 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Outer Body Material | Hi-fiber |
| Wash Program Types | 2 |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Impeller |
| Maximum Spin Speed | 1450 rpm |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Spin Cycle Duration | 5 min |
| Dryer Type | Air Dry |
| Other Wash Modes | Dynamic Soak |
| Wash Motor Rating | 340 W |
| Spin Motor Rating | 150 W |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Display Features | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Wheel Support | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Other Features | Built-in Scrubber, Buzzer |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Whirlpool Warranty |
| Covered in Warranty | The following will be covered from the Date of Purchase. Wash Motor. Spin Motor. Wash Timer. Spin Timer. Drive Assembly and Capacitor. Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Top Lids, Knobs, Inlet / Drain Hose and Lint Filter |
| Warranty Service Type | Techinician Visit |
Whirlpool 6.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (SUPERB ATOM 65S)
₹8,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications