Acer Aspire F F15-F5-573 is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 940MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports (1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire F F15-F5-573 price in India starts at Rs. 63,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Aspire F F15-F5-573 Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 2000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 63,999 |
Acer Aspire F F15-F5-573 price in India starts from ₹ 63,999. The lowest price of Acer Aspire F F15-F5-573 is ₹ 63,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire F F15-F5-573 |
| Price in India | ₹63,999 |
| Model Number | F15-F5-573 |
| Series | Aspire F |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 259.00 x 28.45 |
| Weight (kg) | 2.3 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 6.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 7th Gen 7200U |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 32GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 940MX |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire F F15-F5-573
₹63,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM