Acer Aspire F5-572G is a Windows 10 Home laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Acer Aspire F5-572G packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, VGA Port, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire F5-572G price in India starts at Rs. 57,990.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Aspire F F5-572G Laptop (Windows 10, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i5, Black, 15.6 inch) | ₹ 57,990 |
| Acer Aspire F F5-572G Laptop (DOS, 8GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i7, Black, 15.6 inch) | ₹ 63,900 |
Acer Aspire F5-572G price in India starts from ₹ 57,990. The lowest price of Acer Aspire F5-572G is ₹ 57,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire F5-572G |
| Price in India | ₹57,990 |
| Model Number | F5-572G |
| Series | Aspire |
| Dimensions (mm) | 381.60 x 256.00 x 29.20 |
| Weight (kg) | 2.4 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen 6200U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| VGA Port | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire F5-572G
₹57,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM