Acer Aspire V VN7 592G-7015 is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM. The Acer Aspire V VN7 592G-7015 packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce GTX 960M. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Ethernet and it comes with 3 USB ports (3 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Acer Aspire V VN7 592G-7015 price in India starts at Rs. 138,252.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Aspire V Nitro Vn7 592G-7015 Laptop (Windows 10, 16GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i7, Black, 15.6 inch) | ₹ 138,252 |
Acer Aspire V VN7 592G-7015 price in India starts from ₹ 138,252. The lowest price of Acer Aspire V VN7 592G-7015 is ₹ 138,252 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Aspire V VN7 592G-7015 |
| Price in India | ₹138,252 |
| Model Number | V VN7 592G-7015 |
| Series | Aspire |
| Dimensions (mm) | 389.60 x 257.50 x 23.90 |
| Weight (kg) | 2.4 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i7 4720HQ |
| Base Clock Speed | 2.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 16GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce GTX 960M |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR5 |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Acer Aspire V VN7 592G-7015
₹138,252
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM