Acer Switch 3 SW312-31-P946 is a Windows 10 laptop with a 12.50-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The Acer Switch 3 SW312-31-P946 packs 64GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 520. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, Mic In ports.
As of 1st April 2026, Acer Switch 3 SW312-31-P946 price in India starts at Rs. 55,770.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer Switch 3 SW312-31-P946 Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 64GB HDD, Intel Pentium, Black, 12.2 inch) | ₹ 55,770 |
Acer Switch 3 SW312-31-P946 price in India starts from ₹ 55,770. The lowest price of Acer Switch 3 SW312-31-P946 is ₹ 55,770 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | Switch 3 SW312-31-P946 |
| Price in India | ₹55,770 |
| Model Number | 3 SW312-31-P946 |
| Series | Switch |
| Dimensions (mm) | 341.00 x 236.60 x 17.95 |
| Weight (kg) | 1.5 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 12 |
| Size | 12.50-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Dual Core 6006U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 520 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 64GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Mic In | Yes |
Acer Switch 3 SW312-31-P946
₹55,770
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM