Acer TravelMate P2 15.6-inch (AMD) is a Windows 10 Professional laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1,920x1,080 pixels. It is powered by a Ryzen 5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Acer TravelMate P2 15.6-inch (AMD) packs 256GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth, Ethernet and it comes with 4 USB ports, USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port ports.
| Brand | Acer |
| Model | TravelMate P2 15.6-inch (AMD) |
| Release date | 9th September 2021 |
| Model Number | P215-41-G2 |
| Dimensions (mm) | 19.80 x 363.20 x 254.00 |
| Weight (kg) | 1.80 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 10 Professional |
| Battery Life (up to hours) | 12 |
| Battery Cell | Li-ion |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1,920x1,080 pixels |
| Processor | AMD Ryzen 5 Ryzen 5 pro 5650U |
| Burst Clock Speed | 2.90 GHz |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphics | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth version | v5 |
| Ethernet | Yes |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
Acer TravelMate P2 15.6-inch (AMD)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM