Apple MacBook Pro MF839HN/A is a macOS laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 2560x1600 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Apple MacBook Pro MF839HN/A packs 128GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated Iris Graphics 540. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (2 x USB 3.0), HDMI Port ports.
As of 1st April 2026, Apple MacBook Pro MF839HN/A price in India starts at Rs. 99,989.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Apple Macbook Pro MF839HN/A Laptop (Mac, 8GB RAM, 128GB HDD, Intel Core i5, Silver, 13.3 inch) | ₹ 99,989 |
Apple MacBook Pro MF839HN/A price in India starts from ₹ 99,989. The lowest price of Apple MacBook Pro MF839HN/A is ₹ 99,989 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro MF839HN/A |
| Price in India | ₹99,989 |
| Model Number | MF839HN/A |
| Series | MacBook Pro |
| Dimensions (mm) | 314.00 x 219.00 x 18.00 |
| Weight (kg) | 1.58 |
| Colours | Silver |
| Operating system | macOS |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 |
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated Iris Graphics 540 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | No |
| SSD | 128GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
Apple MacBook Pro MF839HN/A
₹99,989
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM