Asus E202SA-FD0012T is a Windows 10 Home laptop with a 11.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Asus E202SA-FD0012T packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel HD Graphics 620. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C)), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, VGA Port ports.
As of 1st April 2026, Asus E202SA-FD0012T price in India starts at Rs. 19,000.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus E202SA-FD0012T Laptop (Windows 10, 2GB RAM, 500GB HDD, Intel Celeron, White, 11.6 inch) | ₹ 19,000 |
Asus E202SA-FD0012T price in India starts from ₹ 19,000. The lowest price of Asus E202SA-FD0012T is ₹ 19,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | E202SA-FD0012T |
| Price in India | ₹19,000 |
| Model Number | E202SA-FD0012T |
| Series | E Series |
| Dimensions (mm) | 297.00 x 194.00 x 21.40 |
| Weight (kg) | 1.25 |
| Colours | White |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 48 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 6 |
| Size | 11.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 5th Gen N3050 |
| Base Clock Speed | 2.16 GHz |
| Cache | 2MB |
| Instruction Set | 64 |
| RAM | 2GB |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 620 |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR4 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 Gen 1 (Type C) |
| HDMI Port | Micro |
| Multi Card Slot | Yes |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | Yes |
Asus E202SA-FD0012T
₹19,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM