Asus R558UR-DM069D is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus R558UR-DM069D packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 930MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 2 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus R558UR-DM069D price in India starts at Rs. 41,840.
| Brand | Asus |
| Model | R558UR-DM069D |
| Price in India | ₹41,840 |
| Model Number | R558UR-DM069D |
| Series | R Series |
| Dimensions (mm) | 382.00 x 256.00 x 25.80 |
| Weight (kg) | 2.4 |
| Colours | Glossy Dark Brown |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 2 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 6th Gen 6200U |
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Burst Clock Speed | 2.8 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 930MX |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100/1000 Base T |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | 5 in 1 Card Reader |
| Lock Slot | Yes |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus R558UR-DM069D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM