Asus X540LA-XX441T is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The Asus X540LA-XX441T packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics 5500. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), Multi Card Slot, VGA Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, Asus X540LA-XX441T price in India starts at Rs. 31,000.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Asus X540LA-XX441T Laptop (Windows 10, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Aqua Blue, 15.6 inch) | ₹ 31,000 |
Asus X540LA-XX441T price in India starts from ₹ 31,000. The lowest price of Asus X540LA-XX441T is ₹ 31,000 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Asus |
| Model | X540LA-XX441T |
| Price in India | ₹31,000 |
| Model Number | X540LA-XX441T |
| Weight (kg) | 1.9 |
| Colours | Aqua Blue |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Battery Life (up to hours) | 5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5005U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics 5500 |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Web Camera | 0.3-megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| VGA Port | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus X540LA-XX441T
₹31,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM