Asus X553MA-XX515D is a DOS laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The Asus X553MA-XX515D packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 1 USB ports (1 x USB 3.0), USB Ports ports.
As of 1st April 2026, Asus X553MA-XX515D price in India starts at Rs. 21,499.
| Brand | Asus |
| Model | X553MA-XX515D |
| Price in India | ₹21,499 |
| Model Number | X553MA-XX515D |
| Dimensions (mm) | 380.00 x 251.00 x 30.90 |
| Weight (kg) | 2.15 |
| Colours | Black |
| Operating system | DOS |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Dual Core 4th Gen N3540 |
| Base Clock Speed | 2.16 GHz |
| RAM | 2GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 4GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 |
| Internal Mic | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
Asus X553MA-XX515D
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM