Asus ZenBook 13 UX331UA-DS71 is a Windows 10 laptop with a 13.30-inch display that has a resolution of 1920x1080 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 8GB of RAM. The Asus ZenBook 13 UX331UA-DS71 packs 256GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth and it comes with 3 USB ports (2 x USB 3.0), Multi Card Slot, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
| Brand | Asus |
| Model | ZenBook 13 UX331UA-DS71 |
| Model Number | UX331UA-DS71 |
| Series | ZenBook 13 |
| Dimensions (mm) | 309.88 x 215.90 x 12.70 |
| Weight (kg) | 1.13 |
| Colours | Gold |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Capacity (WHR) | 50 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 13.30-inch |
| Resolution | 1920x1080 pixels |
| Processor | Intel Core i7 8550U |
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| RAM | 8GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Multi Card Slot | 1 Micro SD Card Reader |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Asus ZenBook 13 UX331UA-DS71
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM