| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 263 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC27S03EI, Sparkly Steel) | ₹ 29,990 |
Bosch 263 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC27S03EI) price in India starts from ₹ 29,990. The lowest price of Bosch 263 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC27S03EI) is ₹ 29,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 263 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC27S03EI) |
| Price in India | ₹29,990 |
| Model Name | CTC27S03EI |
| Door Type | Double Door Top Mount |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Vario Inverter Compressor |
| Capacity | 263 L |
| Colours | Sparkly Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.20 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 61.5 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | External Micom |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | 220-240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | VitaFresh Technology |
| Other Features | On Door UIM, LED Illumination, Door Ajar Alarm, Adjustable Shelves |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Bosch |
Bosch 263 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC27S03EI)
₹29,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM