| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 290 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC29BT3NI, Egyptian Blue) | ₹ 31,990 |
Bosch 290 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC29BT3NI) price in India starts from ₹ 31,990. The lowest price of Bosch 290 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC29BT3NI) is ₹ 31,990 at Flipkart on 18th May 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 290 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC29BT3NI) |
| Price in India | ₹31,990 |
| Model Name | CTC29BT3NI |
| Door Type | Double Door Top Mount |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Vario Inverter Compressor |
| Capacity | 290 L |
| Colours | Egyptian Blue |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 168.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 65.5 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | External Micom |
| Express Freezing | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 130 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Removable Gasket | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | On Door UIM, LED Illumination, Door Ajar Alarm, Adjustable Shelves 1 Refrigerator Unit, User Manual, Egg Tray, Ice Twister, Inbuilt Stabilizer, Convertible, Deodorizer |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Bosch |
Bosch 290 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (CTC29BT3NI)
₹31,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications