| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 7.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2426VIN, Silver) | ₹ 38,990 |
Bosch 7.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2426VIN) price in India starts from ₹ 38,990. The lowest price of Bosch 7.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2426VIN) is ₹ 38,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 7.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2426VIN) |
| Price in India | ₹38,990 |
| Release date | 8th May 2021 |
| Model Name | WAJ2426VIN |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Silver |
| Shade | Silver |
| Dimensions (mm) | 84.80 x 59.80 x 0.00 |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 71.5 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Spin Only | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Consumption | 240 W |
| Power Requirement | 220V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Preset Timer | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
| Warranty Summary | 2 Years on Product, 12 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual, Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel, Modification or Alteration of Any Nature Made in the Electrical Circuitry or Physical Construction of the Set, Site (Where the Premises is Kept) Conditions that do not Confirm to the Recommended Operating Conditions of the Machine, The Serial Number is Removed, Altered or Obliterated from the Machine, Defects due to Cause Beyond Control Like Lightning, Abnormal Voltage, Acts of God or While in Transit to the Service Center's or Purchasers Residence |
| Warranty Service Type | On-Site |
Bosch 7.5 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (WAJ2426VIN)
₹38,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM